Serwis  wentylacji 

Czy lubimy żyć w brudnym domu? Czujemy się dobrze przebywając w pomieszczeniu z naczyniami, które leżą od tygodnia ? Rozumiemy, że gości,  klientów zapraszamy w miejsca gdzie leży sterta brudnych rzeczy a nieprzyjemna woń unosząca się w powietrzu jest atrakcją dodatkową?

Jeśli odpowiedziałeś chociaż na jedno pytanie NIE to jesteś w odpowiednim miejscu.

Musimy zastanowić się czy jednak wzrokowe doznania nie przekładają się na nasze zdrowie i bezpieczeństwo. Zalegające przeróżne substancje w kanałach są również zagrożeniem, ale realnym. Miło, że dbamy o wizualne aspekty ale wiadomo nie od dziś, że równie ważne jest to, co niewidoczne dla oczu.

Najnowsze badania, coraz większa świadomość jednoznacznie wskazują, jak ważna jest odpowiednia jakość powietrza . W biurach, halach produkcyjnych wpływa nie tylko na lepszą wydajność pracowników i ich bezpieczeństwo, ale także chroni przed uszkodzeniem i zanieczyszczeniem znajdujący się w nich produkt. Istotnym elementem dobrego użytkowania systemów wentylacyjnych jest dbanie o ich odpowiednią konserwacje, poprzez wymianę filtrów czyszczenie centrali wentylacyjnej, ale także czyszczenie kanałów wentylacyjnych.

W kanałach wentylacyjnych osiada pył, który w większej ilości zaburza prawidłową pracę systemu wentylacyjnego. Zalegające w nadmiarze nieczystości w kanałach mogą przyczyniać się do szybszego przenoszenia ognia podczas pożaru. Brak zaświadczenia o czyszczeniu kanałów jest przyczyną odmowy wypłaty odszkodowania przez firmy ubezpieczające.

Czyszczenie systemów wentylacyjnych zostało uregulowane prawnie nakładając na użytkowników obowiązek dbania o kontrole i czyszczenie instalacji wentylacyjnej.  

Rozporządzenia dotyczące czyszczenia systemów wentylacyjnych określają, co ile musi zostać wykonany serwis poszczególnych urządzeń wentylacyjnych:


Klasa czystości Częstotliwość kontroli (miesiące)
Centrala wentylacyjna lub klimatyzacyjna/ jednostka uzdatniająca powietrze Filtry Nawilżacze Przewody Urządzenia końcowe
średnia(*) 12 12 6 24 24
wysoka(*) 12 6 6 12 12

 

(*) Klasa czystości :

-średnia : biura, hotele, restauracje, szkoły, teatry, obiekty handlowe, budynki mieszkalne, budynki wystawiennicze, obiekty sportowe, szpitale (obszary ogólne)

-wysoka : szczególne obszary produkcyjne w przemyśle, laboratoria, obszary zabiegowe w szpitalach, biura o wysokich wymaganiach dotyczących jakości